18 czerwca 2019r. w Punkcie Przedszkolnym odbyła się uroczystość zakończenia roku przedszkolnego, w której wzięły udział dwa odziały przedszkolne.
Więcej o przebiegu tej uroczystości przeczytacie w zakładce Punkt Przedszkolny.
18 czerwca 2019r. w Punkcie Przedszkolnym odbyła się uroczystość zakończenia roku przedszkolnego, w której wzięły udział dwa odziały przedszkolne.
Więcej o przebiegu tej uroczystości przeczytacie w zakładce Punkt Przedszkolny.
Dnia 8 czerwca 2019r, w Sątopach – Samulewie odbył się festyn z okazji Dni Rodziny. Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego wraz ze swoimi rodzicami wzięły udział w imprezie. Festyn był doskonałą okazją do zaprezentowania umiejętności wokalnych dzieci. Przedszkolaki bardzo odważnie i profesjonalnie zaśpiewały na scenie cztery piosenki „Halo, halo”„ Żabie sekrety”, , Tydzień” i „ Krasnoludki”. Uczestnicy imprezy z ogromną uwagą i uśmiechem na twarzy oglądali popisy dzieci. Gromkie brawa świadczyły, że występ się podobał.
Gorąco dziękuję rodzicom, za pomoc i wspólny udział w festynie.
Anna Szumko
12 czerwca 2019r siedemnastu uczniów klasy IV przystąpiło do praktycznego egzaminu na kartę rowerową. Wcześniej wszyscy pozytywnie rozwiązali test oraz wykazali się znajomością zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej. Wraz z nauczycielem techniki, dzielnicowy Kamil Kuzia egzaminował uczniów z umiejętności jazdy rowerem. Mimo, że upał wszystkim dawał się we znaki emocji nie brakowało. Uczniowie wzajemnie się dopingowali i każdego nagradzali gromkimi brawami. Już dziś niektórzy uczniowie odebrali swój pierwszy w życiu taki dokument. Ci, którzy nie ukończyli 10 lat będą musieli troszkę poczekać i zgłaszać się po odbiór dopiero po zdmuchnięciu 10 świeczek na torcie.
Pamiętajcie o bezpiecznym poruszaniu się rowerem i jego obowiązkowym wyposażeniu. Sprawdzajcie stan techniczny pojazdu i nie zapominajcie o zabieraniu ze sobą karty rowerowej.
Rodzice! W nagrodę zakupcie swoim dzieciom kaski ochronne. Choć nie należą one do wyposażenia obowiązkowego rowerzysty jednak mogą uchronić przed niebezpiecznymi skutkami upadku.!
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy szerokiej drogi!
Agnieszka Koziatek
Zdjęcia wkrótce w albumie KARTA ROWEROWA.
W dniach 22 - 27 maja uczniowie poraz kolejny odwiedzili Zakopane. Wycieczka miała na celu Poznanie przyrody Karpat i ich najwyższego pasma górskiego Tatr, obserwacja warunków panujących w górach, obserwacja świata roślinnego, świata zwierząt, spotkanie się z kulturą ludzi gór, uczestnictwo w zajęciach górali i próbowanie góralskiej kuchni, poznanie historii obszaru polskich Tatr, zapoznanie się z dziedzictwem regionalnym, tradycjami góralskimi; ukazanie piękna małej Ojczyzny, zabytków przyrody , kultury i historii, zapoznanie z sylwetkami wybitnych twórców, ich twórczością i związkami z poznawanym regionem, ogromnym dorobkiem kulturalnym ludzi związanych z Podhalem. Budowanie koleżeństwa wśród młodzieży, aktywne spędzenie czasu poprzez pieszą wędrówkę tatrzańskimi szlakami, upowszechnianie wśród młodzieży atrakcyjności wędrowania po górskich szlakach jako formy wypoczynku łączącego walory poznawcze z poprawianiem kondycji fizycznej, kształtowanie postawy szacunku wobec kultury innego regionu, budzenie świadomości przynależności narodowej i wdzięczności za dziedzictwo kulturalno – narodowe, przestrzeganie ogólnie przyjętych zasad zachowania w miejscach publicznych, górach itp. Wycieczki górskie maja stanowić okazje do uczenia postaw wobec środowiska, rozbudzanie zainteresowania i zaciekawienia bogactwem i pięknem polskich gór, zwrócenie uwagi na wielkość, ogrom i potęgę gór w aspekcie kruchości i przemijania cywilizacji i człowieka. Odwiedziliśmy zatem Gubałówka, na którą wjechaliśmy kolejką linowo-terenową. Na jej szczycie czekały nas atrakcje w parku linowym. Zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej i ogrody Sanktuarium, Starey Kościół – Matki Bożej Częstochowskiej,Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Zwiedziliśmy Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN - były filmy, makieta Tatr wraz z wykładem na temat ich powstania, podziału, roślinności, klimatu, wystawa zwierząt i roślinności występującej w Tatrach oraz wspaniala "Sala odkryć", w której uczniowie mogli obejrzeć różne eksponaty, posłuchać zwierząt, ułożyć puzzle czy wcielić się w rolę kozicy góreskiej grając w gry. Zwiedziliśmy skocznię narciarską – Wielka Krokiew - mogliśmy poczuć się jak nasi skoczkowie stojąc w miejscu, gdzie oni zaczynają swoje skoki. Spacerowaliśmy po Krupówkach - najsłynniejszą uicą Zakopanego.Odwiedziliśmy Kino 7D gdzie doświadczyliśmy różnych, czasami przerażających efektów. Nie obyło się bez krzyków, śmiechów, podnoszenia nóg, wstawania a foteli czy zasłaniania oczu. W pensjonacie były zabawy, gra w piłkę minigolfa oraz ognisko, pieczenie kiełbasek i spotkanie z gawędziarzem. Nie obyło się bez wędrówek górskimi szlakami. Z przewodnikiem tatrzańskim odwiedziliśmy Dolinę Kościeliską, Smereczyński Staw oraz schronisko na Hali Ornak. Drugiego dnia przesliśmy Doliną Białego na Sarnią Skałę, podeszliśmy nad wodospad Siklawica a następnie Doliną Strążyską i Ścieżką pod Regalmi dotarliśmy do pensjonatu. Po trudach górskich wędrówek relaksowaliśmy się w Termach Chochołowskich.
Wszystkim się bardzo podobało i w drodze powrotnej już "robiliśmy zapisy i plany na następny rok".
Agnieszka Koziatek
Zdjęcia w albumie ZAKOPANE.
Decyzją dyrektora szkoły od jutra zostają odwołane lekcje skrócone. Jutro, tj. 18 czerwca 2019r lekcje będą normalnie (każda lekcja 45 minut).
Odwozy, jak w każdy wtorek:
I odwóz - 13.30
II odwóz - 14.55
KONIEC ROKU SZKOLNEGO
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się w dniu 19 czerwca 2019r.- w środę.
7.30 - msza święta w kościele,
8.30 – uroczysty apel,
10.00 – planowany odwóz.
Autokar rano będzie kursował jak każdego dnia. Uczniowie dojeżdżający rano powinni wysiąść z autokaru pod kościołem.
O przebiegu uroczystości przeczytacie w zakładce Punkt Przedszkolny. Zapraszamy też do obejrzenia zdjęć.
Decyzją dyrektora szkoły do końca roku szkolnego będą skrócone lekcje.
1 lekcja 8.00 - 8.30
2 lekcja 8.40 - 9.10
3 lekcja 9.20 - 9.50
4 lekcja 10.00 -10.30
5 lekcja 10.40 -11.10
PRZERWA OBIADOWA
6 lekcja 11.30 -12.00
7 lekcja 12.10 -12.40
11.30 - I odwóz
12.40 - II odwóz
Zbliżające się wakacje to czas wycieczek. Dnia 11.06.19r. rodzice wraz wychowawczynią, zorganizowali dla dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Sątopach, wycieczkę do Reszla- Św. Lipki- Parcza.
Podczas wycieczki, przedszkolaki miały możliwość poznania zabytków Reszla: zamek biskupów warmińskich, kamieniczki, ratusz. W Św. Lipce odwiedziły Bazylikę i wysłuchały koncertu organowego. Podczas pobytu w Mazurolandii, zobaczyły w Parku Miniatur Warmii i Mazur najcenniejsze zabytki tego regionu, takie jak Bazylika w Świętej Lipce czy Twierdza Boyen w Giżycku, w skali 1:25. Można odwiedzić je wszystkie za jednym razem. Znajduje się tu też wystawa archiwalnych fotografii .Obejrzały także Skansen ludowy – dwie odtworzone w najdrobniejszych szczegółach chłopskie chaty z XIX wieku – warmińska i mazurska. Zadbano o wystrój wnętrz, aby można było zrozumieć różnicę między tymi dwoma kulturami. W Parku Militariów, maluchy zobaczyły wystawy z niezwykle cennymi eksponatami z czasów drugiej wojny światowej, a także makietę Wilczego Szańca o powierzchni aż 40 m2. Dzieci korzystały również ze strzelnicy wojskowej oraz obejrzały mundury różnych armii. Podczas pobytu w Grodzisku rycerskim – poczuły się jak średniowieczny rycerz. Na strzelnicy rycerskiej, nauczyły się strzelać z łuku. Park rozrywki dla przedszkolaków był prawdziwym rajem: trampoliny, zjeżdżalnie, basen z piłeczkami i wszystko, czego potrzeba aby świetnie się bawić. Po tak wspaniałej zabawie, gofry smakowały jak nigdy dotąd. Dzieci zmęczone ale pełne wrażeń, wróciły do domu z zakupionymi pamiątkami.
Irena Zawistowska
5 czerwca bieżącego roku, w Młodzieżowym Domu Kultury, odbył się konkurs organizowany cyklicznie przez Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Bartoszycach.
Udział w konkursie zgłosiło 16 szkół. W bieżącym roku szkolnym, Szkoła Podstawowa w Sątopach, wzięła udział w konkursie po raz pierwszy.
Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach:
Obie kategorie oceniane były przez odrębne 3-osobowe komisje. Na koniec zsumowano wyniki (punkty) z obu kategorii i ustalono kolejność miejsc, które zajęły poszczególne szkoły. Punktacji nie podano.
W trakcie konkursu, każdy uczestnik otrzymał suchy prowiant oraz napoje.
Konkurs na bieżąco był rejestrowany przez lokalną telewizję.
Na koniec Starosta Powiatu Bartoszyckiego wręczył nagrody. Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali jednakowe upominki oraz bony towarowe o zróżnicowanej wartości, uzależnionej od zajętego miejsca.
Nasza szkoła zajęła 10 miejsce w klasyfikacji ogólnej i otrzymała bon o wartości 500 zł.
Oprócz dyrekcji, projekt wsparli rodzice uczniów reprezentujących szkołę oraz uczennica klasy VIII Klaudia M. Nasi uczniowie wyrazili chęć uczestniczenia w konkursie w przyszłym roku.
Szkolny koordynator przedsięwzięcia
Janina Żukowska
Na przełomie maja i czerwca bieżącego roku, klasa VII realizowała projekt dotyczący Małej Ojczyzny, położonej w gminie Bisztynek. Celem projektu było dokładniejsze poznanie własnej miejscowości i jej okolic poprzez zgromadzenie informacji z różnych źródeł.
Uczniowie podjęli 3 działania:
Informacje w postaci tekstu, diagramów i fotografii zaprezentowane zostaną społeczności szkolnej we wrześniu.
31 maja, w trakcie zajęć terenowych, uczniowie przeprowadzili z mieszkańcami Sątop rozmowy. Mieszkańcom w różnym wieku zadano po 10 pytań dotyczących stanu środowiska naturalnego, dostępu do towarów i usług, możliwości zatrudnienia, ogólnego poziomu życia oraz stanu bezpieczeństwa.
Zdecydowana większość, spośród 14 ankietowanych mieszkańców uznała, że:
- czuje się związana ze swoją miejscowością,
- dostęp do towarów i usług jest zadowalający,
- powietrze jest czyste.
- są możliwości aktywnego odpoczynku na świeżym powietrzu, m.in. w ogródku.
Prawie 2/3 ankietowanych mieszkańców uznała, że w Sątopach nie zawsze jest bezpiecznie. Prawie wszyscy potwierdzili, że w miejscowości brakuje miejsc pracy. Poziom życia mieszkańców oceniono jako średni lub niski (po 50%).
Młodzi mieszkańcy Sątop podali swoje propozycje działań, które należałoby podjąć, aby mieszkańcom „żyło się „ lepiej. Są to:
- stworzenie nowych miejsc pracy,
- podwyższenie zarobków,
- zmiana mentalności społeczeństwa,
- wybudowanie basenu (pływalni),
- wybudowanie Skateparku,
- wybudowanie Biedronki
7 czerwca uczniowie klasy VII zabrali przygotowane wcześniej worki i rękawice (dostarczone przez Zakład Usług Komunalnych w Bisztynku). Nikt nie narzekał na upał ani na pokrzywy. Na ile to możliwe, chłopcy i dziewczęta z dużym zaangażowaniem oczyszczali teren dzikiego wysypiska śmieci z odpadów plastikowych i butelek. Niektóre śmieci leżały tam od kilku lat. Nie wszystko udało się uprzątnąć. Pozostał niebezpieczny dla środowiska i zdrowia mieszkańców eternit oraz tłuczone szkło.
Uczniowie zebrali w sumie 8 dużych 120-litrowych worków śmieci. Worki umieszczono w kontenerze.
Na szczególne wyróżnienie zasłużyli uczniowie: Igor S., Igor F., Kacper L..
Dzięki realizacji powyższych zadań, uczniowie lepiej poznali swoje środowisko. Ponadto lepiej poznali i zastosowali w praktyce metody gromadzenia i prezentowania informacji.
Uczniowie nabyli też nowe kompetencje dotyczące m.in.: poznania metody projektu, metody opracowania ankiety i przeprowadzania wywiadu. Dostrzegli ponadto rolę świadomej odpowiedzialności mieszkańców za lokalne środowisko.
Koordynator projektu
Janina Żukowska
Po uroczystości I Komunii Świętej dzieci klasy III oraz dzieci klasy IV , które obchodziły I rocznicę przyjęcia sakramentu Eucharystii wyjechały na wspólną wycieczkę do Stoczka Klasztornego .
Po przyjeździe do Stoczka wszyscy uczestnicy pielgrzymki zwiedzili Klasztor i zapoznali się z jego historią, następnie dzieci w strojach komunijnych przeżywały Eucharystię.
Po mszy świętej uczniowie obu klas wspólnie z rodzicami i księdzem proboszczem biesiadowali przy ognisku.
Agnieszka Lenard
05.06.2019 r. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sątopach odwiedzili Klub Wojskowy 9 pr.
W trakcie wizyty, dzieci miały możliwość uczestniczenia w zajęciach plastycznych, lekcji bibliotecznej, a także zaprezentowały swoje zdolności aktorskie w sesji fotograficznej. Wrażliwość artystyczną i wiedzę muzyczną poszerzyły podczas pobytu w sali muzycznej. W ramach zajęć z zakresu edukacji patriotycznej uczniowie odwiedzili Salę Tradycji 9 pr., gdzie poznali historię koszar i garnizonu 9 pułku rozpoznawczego. Kolejną atrakcją było zwiedzanie Zamku Biskupów w Lidzbarku Warmińskim z przewodnikiem. Dzieci dowiedziały się kto mieszkał kiedyś w zamku i jakie panowały w nim zwyczaje – była to niezwykle ciekawa lekcja historii. Oby więcej takich ciekawych i pełnych atrakcji wycieczek czekało na uczniów naszej szkoły.
Karolina Jończyk
Zebranie organizacyjne dla rodziców dzieci przyjętych do Punktu Przedszkolnego na rok szkolny 2019/2020
OGŁOSZENIE
Dnia 12 czerwca o godzinie 15:30 w Punkcie Przedszkolnym w Sątopach – Samulewie odbędzie się zebranie organizacyjne dla rodziców dzieci przyjętych do Punktu Przedszkolnego na rok szkolny 2019/2020.
Serdecznie zapraszamy
Wyniki Konkursu Matematycznego
Szkolny Konkurs Matematyczny przeprowadzono w dniu 21 maja 2019r. w 5 kategoriach kl.IV –VIII. Do konkursu przystąpiło łącznie 32 uczniów:
Podczas konkursu posłużono się testem z Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego EDI 2019. Za rozwiązanie całego testu można było zdobyć 30 pkt.
Wyniki konkursu:
1 miejsce –K.Markowska
2 miejsce – H.Niewiarowski
3 miejsce – K.Tomaszewicz
3 miejsce - I.Flaczyński
3 miejsce – F.Kowalski
4 miejsce –O.Wiśniewska
4 miejsce –G.Kuleta
Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się na najbliższym apelu. Gratulujemy wyników i zachęcamy do udziału w podobnym konkursie w następnym roku szkolnym.
Barbara Zasada
W związku ze zbliżającym sie końcem roku szkolnego prosimy o zwrot wypożyczonych książek do biblioteki do czwartku ( 6 czerwca) włącznie.
Piknik Rodzinny Przedszkolaków z Punktu Przedszkolnego i Oddziału Przedszkolnego
z okazji Dnia Mamy, Taty i Dziecka
Maj i czerwiec to najpiękniejsze miesiące w roku. Jest już ciepło, zielono i kwieciście. Jest to także czas dwóch pięknych świąt - Dnia Matki i Dnia Ojca. Nie możemy też zapomnieć o święcie naszych milusińskich, czyli o Dniu Dziecka.
Dzieci z punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcami i swoimi rodzicami uroczyście świętowały te ważne dla rodziny Dni na pikniku rodzinnym, w dniu 24 maja 2019r. Biesiada odbyła się w plenerze, na placu sportowo-rekreacyjnym w Nowej Wsi Reszelskiej. Celem imprezy było zachęcanie rodziców do wspólnych zabaw ze swoimi dziećmi, a także dostarczenie uczestnikom pikniku wielu okazji do radości, śmiechu i dobrego nastroju. Pogoda w tym dniu wyjątkowo nam sprzyjała.
Na początku spotkania przedszkolaki z obu grup przedstawiły program artystyczny dla Mamy i Taty. Były pięknie recytowane wiersze i wesołe piosenki. Dzieci odśpiewały „ Sto lat…” i wręczyły swoim rodzicom prezenty. Nie kryjąc wzruszenia, rodzice podziwiali swoje pociechy i nagrodzili ich występy gromkimi brawami. Później nadszedł czas na wspólne zabawy, konkursy i poczęstunek. Były zabawy integracyjne w kole, zabawy z chustą animacyjną i tunelem oraz zabawy na placu zabaw. Wiele radości i satysfakcji sprawiły konkurencje sportowe tj.: „Drużynowe przeciąganie liny”, „Bieg z dzieckiem na barana”, „Związane pary” i „Skoki w workach do mety”. Rodzice obu grup rywalizowali też w konkursie muzycznym. Dużą frajdę sprawiło dzieciom malowanie twarzy i puszczanie gigantycznych baniek mydlanych.
Kolejnymi atrakcjami pikniku były: bufet z pysznymi wypiekami, ciasteczkami i owocami, a także ognisko z kiełbaskami. Pan sołtys Artur Zagajewski ufundował wszystkim dzieciom lody i lizaki.
Podczas całej imprezy panowała bardzo radosna, piknikowa atmosfera, a na koniec uroczystości uczestnicy i zwycięzcy konkursów otrzymali zasłużone dyplomy. Ten wspaniały dzień, pełen wzruszeń, radości i życzliwości pozostanie pięknym wspomnieniem mile spędzonych wspólnie chwil.
Serdecznie dziękujemy Panu Arturowi Zagajewskiemu - sołtysowi Nowej Wsi Reszelskiej za umożliwienie nam pobytu i zabawy w pięknym, zielonym miejscu oraz za ufundowanie słodkości dla dzieci.
Impreza nie mogłaby się odbyć bez Rodziców naszych przedszkolaków. Dziękujemy Im za pomoc w organizacji pikniku oraz za wspólną zabawę.
Anna Szumko, Irena Zawistowska
Zdjęcia w albumie fotograficznym
Szkolny konkurs „POLSKIE SYMBOLE NARODOWE”
Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV-VIII.
Konkurs odbędzie się w Szkole Podstawowej w Sątopach dnia 7.06.2019 roku o godz. 09.00.
Chętni uczniowie mogą zgłaszać się do nauczycieli historii
i wiedzy o społeczeństwie.
Organizatorzy: Agnieszka Lenard i Mirosław Domżalski
Dnia 17 maja 2019r. w Sątopach zorganizowany został V Marsz Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Logo V marszu zaprojektował Pan Michał Sokołowski. W marszu wzięli udział zaproszeni goście, Ośrodki Edukacyjno-Wychowawcze, Domy Pomocy Społecznej, uczniowie podstawówek, przedszkolaki, zuchy, harcerze oraz społeczność lokalna. Marsz rozpoczął się o godzinie 9.30 mszą świętą w kościele parafialnym w Sątopach. Po mszy ruszył barwny marsz, prowadzony przez policjantów i motocyklistów z Bisztynka oraz OSP z Sątop- Samulewa do amfiteatru przy OSP w Sątopach- Samulewie.
Po powitaniu gości i ich przemówieniach, Marsz Godności uświetniły występy: podopiecznych z Ośrodka Edukacyjno- Wychowawczego w Kruzach i Bartoszycach, uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sątopach, zuchów i harcerzy z Bisztynka i Sątop - Samulewa. Wokalnie zaprezentował się również p. Mateusz Matlas, który wspiera marsz wokalnie już po raz trzeci.
V Marsz Godności chętnie wspierają sponsorzy, instytucje oraz ludzie dobrej woli: Urząd Miasta w Bisztynku, Pan Jan Jaciw ze Spółki z.o.o w Paluzach, Radni z Urzędu Miasta w Bisztynku, Pani Lidia Tomasik kierownik MOPS-u w Bisztynku, Pani Iwona Subocz - prezes ZGMiK w Bisztynku, Pan Adrian Porydzaj - prezes Międzygminnego Zakładu Przerobu Odpadów Komunalnych w Sękitach, Piekarnia Okruszek w Bisztynku, Pan Konrad Stankiewicz - absolwent S.P. w Sątopach, Państwo Chęcińscy z Sątop, Sołectwa: Unikowo, Troksy, Sątopy-Samulewo, Nowa Wieś Reszelska, Wojkowo, Pan Grzegorz Baten dyrektor S.P. w Sątopach, pracownicy OKiAL-u z Bisztynka, Uniwersytet Trzeciego Wieku z Bisztynka, Pani Agnieszka Drozdowska, Pan Jarosław Dąbrowski, wychowawcy, nauczyciele z poszczególnych placówek oraz Komitet Organizacyjny Marszu Godności.
Po części artystycznej można było korzystać ze stoiska gastronomicznego, częstować się słodyczami, napojami, watą cukrową, popcornem i kiełbaską z grilla, zwiedzać wóz strażacki i policyjny, szukać ukrytych skarbów, malować twarze oraz brać udział w animacjach, uczyć się udzielania pierwszej pomocy i uczestniczyć w działalności plastycznej. V Marsz Godności zakończyły tańce integracyjne, których nie mogło zabraknąć w tym dniu.
VI Marsz Godności odbędzie się za rok, na który już dziś zapraszamy.
Koordynator
Irena Zawistowska
Zdjęcia w albumie fotograficznym
Dnia 16 maja 2019r. uczniowie klasy I wybrali się do Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach.
Powitał ich strażak i zaprowadził do szatni, w której wszyscy przebrali się w prawdziwe stroje strażackie i hełmy. Tak ubrani przeszli do sali zajęć. W ciągu dwóch godzin poznali zasady bezpieczeństwa i sposoby postępowania w razie pożaru. Obejrzeli kilka krótkich filmów edukacyjnych, mówiących o zasadach ewakuacji, omówili znaki ewakuacyjne, przeprowadzili doświadczenie dotyczące podsycanie i wygaszanie ognia. Oglądali pomieszczenie imitujące mieszkanie po spaleniu i chętne dziecko wzywało telefonicznie straż pożarną do pożaru. Na zakończenie zajęć edukacyjnych utrwalili poznane zasady i przystąpili do „egzaminu”. Musieli wejść na drabinkę strażacką i zadzwonić dzwonkiem wiszącym przy suficie. Wszyscy pomyślnie zdali egzamin a w nagrodę otrzymali certyfikaty oraz pamiątkowe i użyteczne odblaski. Następnie wycieczkowicze przeszli do garażu, w którym zgromadzone były wszystkie pojazdy strażackie. Zapoznali się z ich wyposażeniem i obejrzeli je w środku. Strażacy zademonstrowali zjazd po rurach do garażu po sygnale wezwania do akcji i w ciągu jednej minuty przebrali się w profesjonalne stroje. Czas spędzony w bazie PSP upłynął niesamowicie szybko. Dzieci pełne wrażeń wróciły do domu.
J. Kupczyk
Powered by aSc EduPage