Na przełomie maja i czerwca bieżącego roku, klasa VII realizowała projekt dotyczący Małej Ojczyzny, położonej w gminie Bisztynek. Celem projektu było dokładniejsze poznanie własnej miejscowości i jej okolic poprzez zgromadzenie informacji z różnych źródeł.
Uczniowie podjęli 3 działania:
- Gromadzenie informacji z różnych źródeł, w tym z Internetu, na temat środowiska przyrodniczego, gospodarki i ludności.
- Poznanie opinii miejscowej ludności nt. warunków życia w Sątopach i okolicy.
- Podjęcie działań w celu likwidacji dzikiego wysypiska śmieci.
Informacje w postaci tekstu, diagramów i fotografii zaprezentowane zostaną społeczności szkolnej we wrześniu.
31 maja, w trakcie zajęć terenowych, uczniowie przeprowadzili z mieszkańcami Sątop rozmowy. Mieszkańcom w różnym wieku zadano po 10 pytań dotyczących stanu środowiska naturalnego, dostępu do towarów i usług, możliwości zatrudnienia, ogólnego poziomu życia oraz stanu bezpieczeństwa.
Zdecydowana większość, spośród 14 ankietowanych mieszkańców uznała, że:
- czuje się związana ze swoją miejscowością,
- dostęp do towarów i usług jest zadowalający,
- powietrze jest czyste.
- są możliwości aktywnego odpoczynku na świeżym powietrzu, m.in. w ogródku.
Prawie 2/3 ankietowanych mieszkańców uznała, że w Sątopach nie zawsze jest bezpiecznie. Prawie wszyscy potwierdzili, że w miejscowości brakuje miejsc pracy. Poziom życia mieszkańców oceniono jako średni lub niski (po 50%).
Młodzi mieszkańcy Sątop podali swoje propozycje działań, które należałoby podjąć, aby mieszkańcom „żyło się „ lepiej. Są to:
- stworzenie nowych miejsc pracy,
- podwyższenie zarobków,
- zmiana mentalności społeczeństwa,
- wybudowanie basenu (pływalni),
- wybudowanie Skateparku,
- wybudowanie Biedronki
7 czerwca uczniowie klasy VII zabrali przygotowane wcześniej worki i rękawice (dostarczone przez Zakład Usług Komunalnych w Bisztynku). Nikt nie narzekał na upał ani na pokrzywy. Na ile to możliwe, chłopcy i dziewczęta z dużym zaangażowaniem oczyszczali teren dzikiego wysypiska śmieci z odpadów plastikowych i butelek. Niektóre śmieci leżały tam od kilku lat. Nie wszystko udało się uprzątnąć. Pozostał niebezpieczny dla środowiska i zdrowia mieszkańców eternit oraz tłuczone szkło.
Uczniowie zebrali w sumie 8 dużych 120-litrowych worków śmieci. Worki umieszczono w kontenerze.
Na szczególne wyróżnienie zasłużyli uczniowie: Igor S., Igor F., Kacper L..
Dzięki realizacji powyższych zadań, uczniowie lepiej poznali swoje środowisko. Ponadto lepiej poznali i zastosowali w praktyce metody gromadzenia i prezentowania informacji.
Uczniowie nabyli też nowe kompetencje dotyczące m.in.: poznania metody projektu, metody opracowania ankiety i przeprowadzania wywiadu. Dostrzegli ponadto rolę świadomej odpowiedzialności mieszkańców za lokalne środowisko.
Koordynator projektu
Janina Żukowska